رم کولهاس: آرشیتکت معاصر

دوشنبه 6 اردیبهشت 1395 ساعت 18:12

رم کولهاس آرشیتکت (Rem Koolhaas)

 

رم کولهاس از برجسته ترین معماران دنیا در حال حاضر است. وی در سال 1944 در هلند متولد شد. پدربزرگ مادری و یکی از پسرعموهایش نیز آرشیتکت بودند. پدرش نویسنده نسبتا بنامی است که در نوشته هایش به شدت از استقلال اندونزی در مقابل استعمار هلند حمایت می کرد. به همین دلیل پس از پیروزی نهضت استقلال اندونزی وی به آنجا دعوت شد و به مدت سه سال به همراه خانواده اش در اندونزی زندگی کرد. رم کولهاس عنوان کرده است که زندگی در آسیا در سنین حساس نوجوانی تاثیر شگرفی بر اعتقادات و سلایق وی گذاشته است.

او در سال 1968 تحصیلات خود را در رشته معماری در لندن آغاز کرد و در سال 1972 برای ادامه تحصیل در این رشته به نیویورک رفت. وی در انتخاب سبک معماری خود به شدت تحت تاثیر معماری شهر نیویورک قرار دارد.

رم کولهاس در سال 1975 دفتر معماری خود را به نام OMA در شهر لندن افتتاح کرد و همزمان به تدریس در مدرسه معماری لندن پرداخت. در آنجا با یکی از شاگردان با استعداد خود به نام زها حدید آشنا شد و حدید خیلی زود به دفتر معماری او پیوست. پروژه های معماری که در دفتر او انجام می شد به شدت متمایز از سبک معماری پست مدرن کلاسیک بود که در اواخر دهه 70 به وفور استفاده میشد. این وجه تمایز شهرت زیادی برای او به ارمغان آورد.

کولهاس نویسنده چند کتاب در زمینه معماری از جمله کتاب های معروف "نیویورک هذیانی" و "کوچک، متوسط، بزرگ، خیلی بزرگ" است.

 

چند نمونه از کارهای رم کولهاس:


کولهاس

کولهاس


کولهاس