کیفیت لمینت به چه ویژگی هایی بستگی دارد؟

چهارشنبه 17 مرداد 1397 ساعت 17:05

کیفیت لمینت به چه عواملی بستگی دارد؟


امروزه با کوچک شدن متراژ خانه ها و افزایش آپارتمان نشینی، دکوراسیون داخلی خانه اهمیت بیشتری پیدا می کند. خوشبختانه تنوع متریال دکوراسیون بسیار زیاد است و هر سلیقه و بودجه ای را پوشش میدهد. همانطور که حتما می دانید، پارکت، لمینت، کاغذ دیواری و کفپوش از پرکاربردترین محصولات دکوراسیون داخلی است که تغییر بسیار زیادی درفضا ایجاد می کند. از این محصولات در دکوراسیون منازل، دفاتر کار و ساختمان های تجاری استفاده می شود.

پارکت یا لمینت؟

پارکت از تکه های چوب ساخته شده که با چسب مخصوص به کف می چسبد. پارکت در واقع قدیمی ترین کفپوش چوبی است که از سالها قبل مورد استفاده بوده است. در حال حاضر، پارکت علارغم زیبایی و کیفیت خوب، به دلیل قیمت بالا و استایل قدیمی، کمتر به کار می رود. علت دیگر کنار رفتن پارکت، ورود تنوع زیاد لمینت به بازار دکوراسیون است که کاملا جایگزین پارکت شده است. قیمت هر مترمربع لمینت به طور متوسط، یک پنجم پارکت است. ماده اصلی تشکیل دهنده لمینت، hdf یا همان براده های چوب است که به صورت بسیار فشرده به هم می چسبد. Hdf در واقع لایه مرکزی و اصلی لمینت را تشکیل میدهد. روی لمینت یک لایه ملامینه قرار دارد که رنگ و طرح لمینت را مشخص می کند. ضخامت لمینت می تواند ۶ ، ۸، ۱۰ یا ۱۲ میلیمتر(میل) باشد که لمینت ۸ میل و ۱۲ میل متداول تر است. از لمینت ۸ میل در ساختمان های مسکونی و اداری و از لمینت ۱۲ میل در پروژه های تجاری و مکان های پر رفت و آمد استفاده میشود. در مقاله "تفاوت های پارکت و لمینت" درباره مزایای هر کدام صحبت کرده ایم.

 

ویژگی های لمینت های مرغوب

لمینت مرغوب دارای این ویژگی ها است که هر ویژگی گواهینامه  استاندارد (Certificate) خود را دارد. در مقاله "ویژگی های پارکت لمینت واریو" تمام استانداردهای لمینت توضیح داده شده است.

  • استحکام زیاد: هر چه کیفیت لمینت بهتر باشد، مقاومت آن در برابر فشار بیشتر است.
  • دوام طولانی: لمینت باکیفیت دوام زیادی دارد. طول عمر لمینت خوب به طور متوسط ۲۵ سال است.
  • مقاومت در برابر خراش: مقاومت لمینت در برابر خش، به کیفیت لایه ملامینه روی آن بستگی دارد. لمینت های مرغوب با کشیده شدن پایه های تخت و مبلمان چوبی یا فلزی، خش برنمی دارند.
  • بی صدایی: اگر لمینت کیفیت خوبی نداشته باشد، راه رفتن روی آن، صدایی مثل "جیر جیر" بوجود می آورد.
  • ماندگاری رنگ: لمینت های مرغوب به مرور زمان یا با تابش نور آفتاب رنگ خود را از دست نمی دهد. اما رنگ لمینت های ارزان قیمت که کیفیت خوبی ندارند، پس از چند سال تغییر می کند.
  • شستشوی آسان: لمینت باکیفیت باید به سادگی با یک دستمال یا تی نمناک تمیز شود و هیچ لکه ای روی آن نماند. در کاتالوگ لمینت این ویژگی به نام "ضد لکه" آورده شده است.
  • مقاوم در برابر آتش سیگار: اگر لایه روی لمینت از کیفیت خوبی برخوردار باشد(مطابق با استاندارهای اروپا)، با آتش سیگار نمی سوزد و خراب نمی شود.
  • انتقال گرما: کیفیت لمینت باید به گونه ای باشد که در ساختمان هایی که سیستم گرمایش از کف دارند، قابل استفاده باشد. یعنی نه تنها گرما را انتقال دهد، بلکه با تغییر دما تغییر اندازه ندهد و ترک برندارد.
  • مناسب سلامتی: از آنجا که در ساخت لمینت مواد شیمیایی به کار می رود، حجم مواد شیمیایی باید به اندازه و غیرسمی باشد. برای این مهم نیز استاندارد CARB وجود دارد. داشتن این گواهینامه یکی از مهم ترین ویژگی های لمینت های مرغوب است.

بعضی لمینت ها ضد آب یعنی "water resistant" است. لایه روی این لمینت ها از مواد "واتر پروف" و مقاوم در برابر آب ساخته شده است. قیمت لمینت های ضد آب بیشتر است. اما ویژگی مثبت آن، اینست که با ریختن و ماندن آب روی سطح لمینت، خراب نمی شود و باد نمی کند. لمینت های معمولی اگر کیفیت خوبی داشته باشد، تا اندازه ای در برابر رطوبت مقاوم است. به عنوان مثال با خیس شدن خراب نمی شود، به شرط آنکه در زودترین زمان ممکن خشک شود. همچنین در مناطق شرجی قابل استفاده است. در مجموع می توان گفت لمینت از کالاهایی است که اگر کیفیت خوبی نداشته باشد، نگهداری از آن سخت است و بعد از گذشت چند سال، قابل استفاده نیست. به همین دلیل، لمینتی را انتخاب کنید که کیفیت قابل قبولی داشته باشد.

 

ساختار قطعات لمینت و لبه چهار طرف آن

لمینت به صورت قطعه هایی با اندازه معمول ۱۹ در ۱۲۰ سانتیمتر تولید می شود. اما ممکن است اندازه قطعات کمی بزرگتر یا کوچکتر باشد. در هر چهار طرف قطعه، شیارهایی قرار دارد که هنگام نصب در هم قفل یا به اصطلاح، کلیک می شود.

یکی از مواردی که کیفیت لمینت را مشخص می کند، کلیک قطعات لمینت است. قطعات لمینت های مرغوب، به سادگی در هم کلیک می شود و نه تنها نصب لمینت را ساده می کند، بلکه سطح لمینت کاملا صاف و بدون برآمدگی خواهد بود. همچنین، کیفیت خوب کلیک باعث می شود تا با تغییر دما و رطوبت، درزی مابین قطعه های لمینت بوجود نیاید. لمینت های مرغوب آغشته به پارافین است. پارافین نه تنها شستشوی لمینت را آسان می کند، بلکه از تولید صدا نیز جلوگیری می کند. توجه داشته باشید که پارافین لمینت قابل مشاهده یا لمس کردن نیست. لمینت های ارزان قیمت فاقد روکش پارافین است.

لمینت پرمیوم

بعضی برندهای پارکت- لمینت، در چند گروه مختلف، لمینت هایی با ویژگی های متفاوت تولید می کنند. به عنوان مثال، لمینت برند واریو که قدیمی ترین و بنام ترین برند لمینت ترکیه ای است، چند گروه لمینت مختلف با نام پرمیوم تولید می کند که از نظر کیفیت لایه میانی (hdf) و لایه ملامینه روی آن، در سطح بالاتری نسبت به خط تولید لمینت معمولی است. لمینت های پرمیوم نه تنها استحکام، دوام و ماندگاری بسیار بالایی دارد، بلکه از نظر زیبایی نیز به مراتب شیک تر از لمینت های معمولی است. لمینت های پرمیوم در ضخامت های ۸، ۱۰ و ۱۲ میل تولید می شود.