X
تبلیغات
زولا

دکوراسیون و کاغذ دیواری اتاق نوجوان

شنبه 11 فروردین 1397 ساعت 15:43

دکوراسیون و کاغذ دیواری اتاق نوجوانان

 

به همان اندازه که ذهنیت و جهان بینی یک نوجوان با یک فرد بزرگسال فرق می کند، طراحی دکوراسیون اتاق نوجوان نیز متفاوت است. اتاق خواب نوجوان نه تنها جایی برای خوابیدن، مطالعه و انجام تکالیف مدرسه است، بلکه به نوجوان احساس استقلال می دهد. دکوراسیون اتاق نوجوانان آمیختگی زیادی با شخصیت آنان دارد و برای آنها وسیله ای برای نشان دادن ویژگی های شخصیتی و علایق خاص آنها است. نوجوانان عموما شخصیت آنارشیست دارند و از هنجارهای جامعه تبعیت نمی کنند. گرچه این ویژگی می تواند مشکلاتی برای آنها به همراه داشته باشد، اما اجرای دکور اتاق به صورت کاملا متفاوت و خاص ایرادی ندارد و بهتر است به نوجوان اجازه دهیم با استقلال کامل، اتاق خود را دکور کند.

یکی از متریال اصلی دکوراسیون داخلی که می تواند بازتاب دهنده علایق نوجوان باشد، کاغذ دیواری است. خوشبختانه تنوع رنگ و طرح کاغذ دیواری به قدری زیاد است، که در هر آلبوم کاغذ دیواری می توان طرح های خاص و جوان پسند پیدا کرد. در زیر چند نمونه کاغذ دیواری زیبا را که در اتاق نوجوان کاربرد دارند و به آن کاغذ دیواری نوجوان می گویند، مشاهده می کنید:

کاغذ دیواری هایی که طرح بناهای تاریخی به خصوص بناهای مشهور اروپایی را در خود دارد، یکی از انواع کاغذ دیواری مورد پسند نوجوانان است. به همین دلیل مدل های زیادی از کاغذ دیواری طرح برج ایفل، بناهای باستانی رم، مجسمه آزادی و ... در آلبوم های کاغذ دیواری پیدا می شود:

 

کاغذ دیواری های شاد با رنگ های تند و طرح های خاص یکی دیگر از کاغذ دیواری های مورد علاقه نوجوانان است. به عنوان مثال، کاغذ دیواری طرح آتش بازی، طرح نقشه جهان، پارچه جین، آلات موسیقی و نقشه ستاره ها از این جمله است:

 

نوجوانان به خصوص آقا پسرها به طرح های هندسی و سه بعدی نیز علاقه دارند. همچنین کاغذ دیواری های بسیار تیره مثل مشکی، مورد علاقه آنها است:

 

 

کاغذ دیواری هایی که طرح نوشته دارد و به کاغذ دیواری طرح تکست معروف است نیز از جمله کاغذ دیواری های مخصوص اتاق نوجوان است. این کاغذ دیواری ها بعد از اجرا روی دیوار، زیبایی فوق العاده ای دارد:

 

یکی دیگر از کاغذ دیواری های مورد علاقه نوجوانان کاغذ دیواری با طرح طبیعی مانند کاغذ دیواری طرح چوب یا سنگ است. این سبک کاغذ دیواری علاوه بر اتاق نوجوانان، در مکان های دیگر از جمله در سالن، نشیمن، بالای شمینه، پشت تلویزیون و ویلا کاربرد دارد:

کاغذ دیواری آرکس دکور, کاغذ دیواری کره ای, کاغذ دیواری سه بعدی آرکس, کاغذ دیواری

 

گزینه مناسب دیگر برای اتاق نوجوان، کاغذ دیواری پوستری است که از آلبوم های کاغذ دیواری پوستری انتخاب می شود. طرح کاغذ دیواری پوستری تنوع زیادی دارد. در کاغذ دیواری پوستری، رنگ های شاد و تند نیز زیاد مورد استفاده قرار می گیرد.

 

لمینت کف

متریال دیگری که در دکوراسیون کاربرد زیادی دارد، پارکت- لمینت است. از لمینت در تمام قسمت های خانه از جمله اتاق ها استفاده می شود. لمینت از یک لایه محکم hdf و یک لایه روی آن درست شده که لمینت را در برابر خراش، آتش سیگار، رطوبت و فشار مقاوم می کند. خوشبختانه لمینت نیز مانند کاغذدیواری، طرح و رنگ متنوعی دارد. با اینکه بهتر است لمینت تمام خانه یکدست و مثل هم باشد، می توان لمینت اتاق ها را به رنگی متفاوت انتخاب کرد. به همین دلیل، نوجوانان می توانند رنگ لمینت اتاق خود را مطابق با سلیقه و هماهنگ با کاغذ دیواری و پرده انتخاب کنند.

بعضی نوجوانان رنگ های غیرمتعارف مثل طوسی یا قهوه ای تیره را برای لمینت کف ترجیج می دهند. همچنین، لمینت های شطرنجی و لمینت های طرح دار نیز برای اتاق نوجوانان مناسب است. لمینت های طرح دار فضا را شلوغ می کند و به همین دلیل، برای خانه های مسکونی مناسب نیست و بیشتر در مکان های تجاری استفاده می شود. اما فراموش نکنید سلیقه نوجوانان متفاوت و خاص است! در زیر چند نمونه لمینت طرح دار را مشاهده می کنید:

 کاغذ دیواری آرکس دکور, کاغذ دیواری کره ای, کاغذ دیواری سه بعدی آرکس, کاغذ دیواری

کاغذ دیواری آرکس دکور, کاغذ دیواری کره ای, کاغذ دیواری سه بعدی آرکس, کاغذ دیواری

 

طراحی تخت و فضای خواب غیر متعارف

طراحی تخت در اتاق خواب از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این مسئله برای نوجوانان نیز مهم است. استفاده از تخت خواب گرد، پرده دور تخت (کنوپی)، تابلوهای خاص دیوار پشت تخت خواب و روتختی های زیبا و منحصر به فرد از جمله روش های خاص کردن فضای خواب است. تصاویر زیر را ببینید:

 

صندلی و مبلمان

نوجوانان به دلیل حس استقلال طلبی، دوست دارند که از دوستان خود در اتاق شخصیشان پذیرایی کنند. به همین دلیل وجود مبلمان و صندلی در اتاق خواب ضروری است. اگر اتاق به قدر کافی بزرگ باشد، می توان فضای کوچکی در گوشه اتاق را به مبلمان اختصاص داد. همچنین صندلی های تابی در اتاق نوجوانان کاربرد زیادی دارد. دخترخانم ها که به ست کردن رنگ و طرح اهمیت زیادی می دهند، می توانند روتختی را با روکش مبلمان اتاق ست کنند.

 

 

پرده

پرده از جمله متریال دکوراسیون است که اگر زیبا و با دقت انتخاب شود، تاثیر زیادی در شیک شدن دکوراسیون دارد. به همین دلیل، پارچه های پرده ای، متنوع و خاص و مدل های پرده نیز بسیار زیاد است و مرتبا مدل ها و طرح های جدید پرده به بازار ارائه می شود. در آپارتمان های امروزی، معمولا اتاق ها پنجره های کوچکی دارد و بنابراین پرده اتاق ها نیز کوچک است. پرده های دولایه یا کلاسیک در سالن پذیرایی استفاده می شود و معمولا یک پرده ساده و کوچک برای اتاق خواب کافی است. نوجوانان با انتخاب پارچه پرده خود می توانند سلیقه و علاقه خود را به نمایش بگذارند که در رشد شخصیت آنها تاثیر مثبت دارد. آقا پسرها از رنگ های تیره، پارچه های طرح هندسی یا طرح پوست حیوانات برای پرده استفاده می کنند. درحالیکه پرده های گلدار بیشتر مورد علاقه دخترخانم های نوجوان است. پارچه های رنگارنگ با رنگ های تند و شاد که با روتختی و مبلمان هماهنگ باشد نیز، از گزینه های انتخاب پرده برای اتاق نوجوان ها است. نمونه های زیر را ببینید:

  

 

لوازم دکوری

همه ما دوست داریم از لوازم دکوری شیک در سالن، نشیمن، راه پله، اتاق ها و حتی سرویس بهداشتی استفاده کنیم. یادمان باشد که نوجوان ها نیز مانند ما به لوازم دکوری شیک علاقه دارند، هرچند انتخاب آنها با ما متفاوت است. مجسمه های خاص و تابلوهای زیبا از جمله لوازم دکوری اتاق نوجوانان است.