X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

طراحی محیط کار 2017

جمعه 13 اسفند 1395 ساعت 14:56

گرایش های طراحی محیط کار درسال 2017

 

گرایش های طراحی در زمینه طراحی داخلی و تجهیزات محیط کار معمولا تغییراتی آهسته دارد و به مرور زمان تغییر می کند. اما در چند سال آینده این تغییرات بسیار سریع و ناگهانی خواهد بود. عوامل مختلفی در تعیین گرایش های طراحی داخلی موثر است که در این مقاله به آن می پردازیم. همچنین ویژگی های طراحی داخلی جدید را که باعث جذب کارمندان بااستعداد و افزایش بهره وری کارمندان در محیط کار می شود، بررسی می کنیم.

 

طراحی داخلی دفاتر کار در سال 2017 چه تغییراتی خواهد کرد و چه ویژگی هایی خواهد داشت؟

1-      بلوغ طراحی دفاتر

با افزایش استارت آپ ها که عمدتا توسط جوانان زیر سال تاسیس و مدیریت می شود، گرایش های طراحی محیط کار باید مطابق سلیقه جوانان باشند. در حال حاضر امکانات ورزشی و تفریحی مانند میز فوتبال دستی، سرسره و میز نوشیدنی های مختلف در شرکت های تازه کار وجود دارد. همچنین شرکت ها علاوه بر ایجاد فضایی مفرح برای کارمندان، سعی می کنند که در طراحی خود آنچه نوع کسب و کار، فرهنگ سازمانی و برند خود را مشخص کنند.

 

دفتر کار خلاق

 

2-    تجهیزات اداری و بایگانی

در گذشته تجهیزات بایگانی مانند کشوها و قفسه ها صرفا برای نگه داشتن اوراق به کار می رفت. ولی در حال حاضر همین تجهیزات به عنصر طراحی تبدیل شده است و منعکس کننده سبک طراحی است. به عنوان مثال در این طراحی، قفسه ها و میزها برای جدا کردن فضاها هم به کار می رود. همچنین طراحی ها خودمانی تر شده و سبک مینیمالیستی و کشوهای بدون دستگیره رایج تر می شود.

 

 طراحی دفتر کار به صورت دوستانه و خلاقانه image

 

3-    استفاده از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در طراحی

با استفاده از نرم افزارها و اپلیکیشن هایی که امکان واقعیت مجازی را در اختیار طراحان قرار می دهد، صاحبان شرکت ها می توانند پیش از آغاز پروژه طراحی دفتر و خرید تجهیزات، فضای دکور شده و تجهیز شده دفتر خود را از داخل دوربین گوشی ببینند. این امکان که به آن واقعیت افزوده می گویند، به طور کامل آنچه را قرار است اتفاق بیوفتد، پیش از آغاز کار نشان می دهد. پیشبینی می شود در سال 2017 ده برابر سال گذشته از این تکنولوژی در طراحی داخلی دفاتر استفاده شود.

 

4-    طراحی داده محور

تا چندی پیش طراحی داخلی بر اساس گرایشات رایج، مفروضات و تجربه های شرکت های طراحی انجام میشد. اما وجود تکنولوژی دستگاه های پوشیدنی و داده های بزرگ، شرکت های میتوانند رفتار کارکنان در محیط کار و تعامل آنها با یکدیگر را مورد بررسی قرار دهند. این تکنولوژی های جدید در واقع یک فیدبک درست و واقعی از تاثیر طراحی دفتر و تجهیزات داخلی آن بر تعامل و کارآیی کارکنان به طراحان می دهند که با استفاده از آن نقاط ضعف را پوشش داده و طراحی را به گونه ای انجام می دهند که کارکنان بیشترین کارآیی و احساس رضایت را در محیط کار داشته باشند.

 

5-    طراحی محیط کار "مقاوم در برابر آینده (Future Proof)"

با پیشرفت مداوم تکنولوژی و تغییرات فرنگ سازمانی، بسیاری از شرکت ها می کوشند محیط کار را انعطاف پذیر کنند. با پیشرفت تکنولوژی مدام مشاغل جدید به وجود می آید که در گذشته وجود نداشت و این مشاغل جدید نیاز به ابزار و تجهیزات جدید دارند. هزینه های مربوط که طراحی و تجهیزات محیط کسب و کار، در جایگاه دوم راه اندازی و نگهداری کسب و کار قرار دارد. به همین دلیل با استفاده از تجهیزات قابل انطباق که که تغییرات و پیشرفت های تکنولوژی روی آن تاثیر نخواهد داشت و به عبارتی "مقاوم در برابر آینده" است، می توان هزینه ها را به طور قابل ملاحظه ای کم کرد.

 

 طراحی داخلی تکنولوژیک image

 

6-    طراحی مبتنی بر فعالیت

این گرایش ترکیبی از دو عامل دیگر است: نیاز به حفظ حریم خصوصی و طراحی برای افزایش مشارکت. طراحی مبتنی بر فعالیت پیشنهاد می کند که برای انجام فعالیت هایی که نیاز به تمرکز دارد یا برای کارمندانی که کار در فضای بسته را ترجیح می دهند، فضایی مجزا در نظر گرفته شود. این طراحی همچنین فضاهایی را به فعالیت هایی اختصاص می دهد که نیاز به مشارکت کارکنان دارد. استفاده از تجهیزاتی که باعث افزایش مشارکت در محیط کار خواهد شد در سال 2017 افزایش خواهد یافت. از جمله این تجهیزات پایه های مانیتور است که به شما اجازه می دهد مانیتور خود را بچرخانید و صفحه مانیتور را به دیگران نشان دهید.


 مانیتور چرخان در طراحی دفتر کار

 

7-    طراحی برای سلامت

یکی از گرایش های پرطرفدار طراحی در سال 2016، سلامت کارکنان بود. به نظر می رسد این گرایش در سال 2017 رونق بیشتری پیدا کند. استفاده از راه پله ها در محیط کار کمک می کند تا کارکنان را به تحرک بیشتری وادارد. یکی دیگر از این تجهیزات، میزهایی تحت عنوان "نشسته/ایستاده" است که امکان کار در حالت نشسته و ایستاده را به کارکنان می دهد.


استفاده از پله های خلاقانه در طراحی داخلی شرکت

 


8-    طراحی زیست گرایانه

طراحی زیست گرایانه به معنای استفاده از عناصر طبیعی مانند نور طبیعی، گیاهان و متریال طبیعی در طراحی است. استفاده از این عناصر در محیط بسته دفاتر کار، کارآیی را تا 6 درصد و خلاقیت را تا 15 درصد افزایش می دهد. همچنین استفاده از نور طبیعی روشی هوشمندانه برای آوردن فضای بیرون به داخل دفتر کار است.

 

چه عواملی باعث بوجود آمدن گرایش های جدید در طراحی می شود؟

8 موردی که در بالا به آن اشاره شد، جدیدترین گرایش های طراحی محیط کار را در سال 2017 و سالهای بعد از آن مشخص می کند. اما به راستی علت بوجود آمدن این گرایش ها چیست؟ در زیر به سه عامل اصلی اشاره می کنیم:

1-    وارد شدن نسل جدید نیروی کار

جوانان و حتی نوجوانانی که بعد از سال 1995 به دنیا آمده اند، کم کم وارد شرکت ها و بخصوص استارت آپ ها می شوند. این نسل از نیروی کار از کودکی با تکنولوژی و اینترنت در ارتباط بوده و آنرا عضو جدانشدنی زندگی خود می داند. از طرفی شرکت های نوپا و تکنولوژی محور به شدت به نیروی کار بااستعداد و خلاق نیاز دارند و طراحی محیط کار مطابق با سلیقه جوانان و با تجهیزات تکنولوژی کامل تاثیر زیادی در جذب نیروی کار کارآمد دارد.

 

 طراحی داخلی جوانانه  طراحی اتاق تمرکز در شرکت

 

2-    پیشرفت های تکنولوژی

استفاده از ابزار و تجهیزات تکنولوژی جدید مانند تجهیزات پوشیدنی و تبلت ها همچنان بر طراحی تاثیر خواهد گذاشت. به عنوان مثال در محیط های کار تبلت ها کم کم جایگزین لب تاپ ها می شوند.

 

3-    پی بردن شرکت ها به اهمیت طراحی

تحقیقات گروه معماری جنسلر نشان می دهد که طراحی نادرست محیط کار، سالانه 330 میلیارد دلار خسارت به کسب و کارهای ایالات متحده وارد می کند. به همین دلیل صاحبان شرکت های بیشتری به تاثیر طراحی محیط کار بر بهره وری سازمان و کارکنان پی می برند.