X
تبلیغات
زولا

دکوراسیون و کاغذ دیواری مدرن

سه‌شنبه 3 اسفند 1395 ساعت 14:08

دکوراسیون و کاغذ دیواری مدرن

 

در یکی از مقاله های وبسایت کاغذ دیواری آرکس درباره دکوراسیون و کاغذ دیواری کلاسیک به عنوان یک سبک قدیمی و همیشگی توضیح دادیم. سبکی که همیشه در همه هنرها مقابل سبک کلاسیک قرار می گیرد، سبک مدرن است. از خیلی جهات سبک مدرن دقیقا متضاد کلاسیک است و از آنجا که مورد توجه و علاقه جوان ها و نوجوان هاست، طرفدار زیادی دارد. در دکوراسیون داخلی یا دکوراسیون منزل، سبک مدرن هزینه ای به مراتب کمتر از دکوراسیون کلاسیک دارد. سبک کلاسیک در خانه های لاکجری و فضاهای بزرگ بیشتر از آپارتمان های کوچک طرفدار دارد. اما دکوراسیون مدرن که با هزینه کمتر و توسط جوان ها پیاده سازی می شود، در آپارتمان و فضاهای کوچک به کار می رود.

 

ویژگی های دکوراسیون مدرن

دکوراسیون مدرن با ویژگی ها، المان ها و رنگ های خاص خود تعریف می شود. اولین مفهومی که در دکوراسیون مدرن به ذهن می رسد، سادگی است. سادگی به معنای کم کردن لوازم و تجهیزات دکوراسیون نیست، بلکه به معنای برداشتن المان های لاکجری و شلوغ از فضا است. سادگی در دکوراسیون مدرن هرگز نباید آنقدر پررنگ شود که فضا را کسل کننده کند، بلکه دکوراسیون داخلی مدرن فضایی بانشاط، شاد و جذاب ایجاد می کند.

دومین ویژگی دکوراسیون مدرن در منزل، کاربردی بودن آن است. به این معنا که هر یک از لوازم دکوری دارای کاربردی در فضا است. به عنوان مثال، به جای استفاده از مجسمه های سنگی که در که در دکوراسیون کلاسیک و لاکجری استفاده می شود، در دکور مدرن، چراغ مطالعه های بلند و شیک به کار می رود. به همین دلیل در این سبک، هر اتاق بر اساس کاربرد آن دکور می شود.

دکوراسیون مدرن image

 

سومین ویژگی دکوراسیون مدرن، استفاده زیاد از لوازم تکنولوژی است . تلویزیون های LDC صاف، DVD Playerهای توکار، چراغ ها و پرده های کنترل شونده از راه دور گزینه های خوبی برای این فضاهاست.


تلویزیون LDC Flat دکوراسیون مدرن image

 

استفاده از فضاهای باز در خانه یکی دیگر از ویژگی های دکوراسیون سبک مدرن است. ایجاد این فضاها ممکن است در خانه هایی که اتاق های مجزا دربسته دارد، سخت باشد. ولی آشپزخانه باز (Open)، سالن و لابی که با پارتیشن از هم جدا شده است یا TV Room در فضایی مجزا ولی نه در پشت درهای بسته گزینه های خوبی برای ساخت دکوراسیون مدرن است. یک روش آسان و زیبا برای ایجاد فضاهای مجزا، استفاده از کاغذ دیواری و ست مبلمان متفاوت در قسمت های مختلف سالن است. به این ترتیب هر قسمت از سالن فضای مجزایی پیدا می کند که مطابق با سبک دکوراسیون مدرن است.

آخرین ویژگی که دکوراسیون مدرن دارد، داشتن المان ها یا رنگ خاص خود است. به این معنا که بتوان آن فضا را با آن المان یا رنگ به خاطر آورد. درست کردن دکوراسیون مدرن ساده است و هزینه زیادی ندارد.

 

رنگ و طرح در دکوراسیون مدرن

همانطور که گفته شد، دکوراسیون مدرن باید ساده و در عین حال خاص و به یاد ماندنی باشد. رنگ های طبیعی و خنثی مثل کرم، بژ، سفید، طوسی و مشکی در این سبک زیاد به کار می رود. از طرفی استفاده از رنگ های تند و شاد که به کار بردن آنها در طراحی داخلی کلاسیک تقریبا غیر ممکن است، در این سبک دکوراسیون معمول است. رنگ هایی مثل سورمه ای، سرخابی، قرمز، آبی جوهری و نارنجی از رنگ هایی است که برای زنده کردن فضا و نشاط بخشیدن به آن در دکوراسیون مدرن استفاده می شود. از طرفی رنگ های لاکجری مانند طلایی، یشمی، آبی نفتی، مسی و نخودی کمتر در ترکیب آن به چشم می خورد. به عنوان مثال، ترکیب رنگ های سفید و سیاه یکی از متداول ترین و زیباترین ترکیب رنگ ها در دکوراسیون مدرن است.

 

دکوراسیون مدرن image   دکوراسیون مدرن image

 

دکوراسیون داخلی مدرن مانند معماری سبک مدرن به شدت متکی به خطوط صاف یا اشکال هندسی است. به همین دلیل خطوط و اشکال هندسی در ساخت لوازم دکوری مدرن زیاد به چشم می خورد. از طرفی طراحی مبلمان ساده است و از مبلمان راحتی یا اداری در دکوراسیون مدرن استفاده می شود. پارچه های رومبلی و پرده ها می تواند ساده، راه راه یا شامل اشکال هندسی باشد. استفاده از طرح هایی مانند ابر، بته جقه، ماهی، اشک و گل در این سبک دکوراسیون مرسوم نیست.

 

متریال دکوراسیون مدرن

متریال اصلی دکوراسیون پارکت، کاغذ دیواری، لوستر، پرده و مبلمان است. در دکوراسیون مدرن از پارکت لمینت بیش از سنگ و سرامیک استفاده می شود. کف سالن چوبی که با پارکت یا لمینت رنگ چوب روشن یا تیره پوشیده شده است، بیش از سنگ و سرامیک براق می تواند در القا فضای مدرن موثر باشد. پرده ها در این سبک، ساده و با پارچه های رنگ روشن است و مبلمان راحتی یا مینیمال گزینه بسیار خوبی به شمار می رود.  در دکوراسیون مدرن از لوسترهای شیشه ای کلاسیک استفاده نمی شود و بیشتر سادگی و بهره بردن از نقش هندسی مد نظر است. در دکوراسیون مدرن همچنین از کاغذ دیواری های ساده و مدرن زیاد استفاده می شود و در ادامه به آن می پردازیم.

 

پارکت در دکوراسیون مدرن   پارکت لمینت چوب تیره در دکوراسیون مدرن image

 

 کاغذ دیواری مدرن

در مقاله های "انواع مدل کاغذ دیواری" و "هماهنگی دکوراسیون و کاغذ دیواری" درباره کاغذ دیواری مدرن کمی توضیح داده شده است. در واقع کاغذ دیواری مدل مدرن تنوع بسیار زیادی دارد و شامل طرح ها و رنگ های مختلف است:

1-    کاغذ دیواری ساده: در سبک دکوراسیون داخلی مدرن که سادگی یک ویژگی اصلی است، کاغذ دیواری ساده زیاد استفاده می شود. کاغذ دیواری ساده را می توان به تنهایی و به همراه کاغذ دیواری های طرح دار به کار برد. رنگ کاغذ دیواری ساده می تواند روشن مانند سفید و استخوانی یا تیره و تند مانند دودی باشد.


کاغذ دیواری مشابه رنگ دیگر image    کاغذ دیواری مشابه رنگ دیگر image    کاغذ دیواری قابل شستشو کره ای لیوینگ image

 

2-    کاغذ دیواری با طرح هندسی: کاغذ دیواری هایی که در سبک کوبیسم یا با انواع اشکال هندسی تولید می شود، همگی در گروه کاغذ دیواری های مدرن است. از این مدل کاغذ دیواری ها در دفتر کار، اتاق خواب، سالن، لابی، آشپزخانه و فضاهای تجاری استفاده می شود.


جدیدترین کاغذ دیواری-قابل شستشو    کاغذ دیواری مشابه رنگ دیگر image    جدیدترین کاغذ دیواری-قابل شستشو

 

3-    کاغذ دیواری سه بعدی: بیشتر کاغذ دیواری های سه بعدی که یکی از انواع کاغذ دیواری محبوب و پرطرفدار است و کاربردهای زیاد و متنوعی دارد، در گروه کاغذ دیواری های مدرن قرار می گیرند. در مقاله "کاغذ دیواری سه بعدی" به تفصیل درباره کاربرد و طرح این سبک کاغذ دیواری توضیح داده شد.


کاغذ دیواری سه بعدی پلنوس    کاغذ دیواری مشابه رنگ دیگر image    کاغذ دیواری مشابه رنگ دیگر image

 

 

4-    کاغذ دیواری راه راه: کاغذ دیواری راه راه هم مانند کاغذ دیواری ساده به تنهایی و در ترکیب با کاغذ دیواری طرح دار به کار می رود و در همه سبک های دکوراسیون می توان آنرا مشاهده نمود. کاغذ دیواری راه راه با رنگ های متضاد از جمله طرح های محبوب کاغذ دیواری مدرن است.  


کاغذ دیواری مشابه رنگ دیگر image    image کاغذ دیواری راه راه    جدیدترین کاغذ دیواری-قابل شستشو