X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

کاغذ دیواری و نورپردازی

شنبه 13 آذر 1395 ساعت 22:15

کاغذ دیواری و نورپردازی

 

کاغذ دیواری یکی از بهترین کالاهای دکوراسیون داخلی است که با آنکه تاثیر بسیار زیادی در زیبایی و شیک شدن فضا دارد، هزینه زیادی ندارد. این یکی از مزایای کاغذ دیواری است که استفاده از آنرا برای بسیاری از خانواده ها ممکن می کند.

به جز انتخاب کاغذ دیواری با کیفیت مرغوب و طرح و رنگ زیبا، دو نکته در زیبا دیده شدن کاغذ دیواری روی دیوار تاثیر زیادی دارد: نصب درست کاغذ دیواری و نورپردازی مناسب روی کاغذ دیواری.

 

نورپردازی در سالن منزل

نورپردازی هنری است که دکوراسیون داخلی منزل را متفاوت و پرانرژی می کند. نورپردازی معمولا در سالن پذیرایی انجام می شود. سالن هر خانه در واقع ویترین دکوراسیون داخلی آن است. همچنین جایی است که اهل خانه بیشتر وقت خود را در آن می گذرانند. بخصوص در آپارتمان های امروزی که فضای نشیمن، تی وی روم و پذیرایی با هم ادغام شده است.

نورپردازی توسط لوسترها، هالوژن ها و چراغ های دیواری انجام می شود و هر کدام کاربرد و تاثیر خود را دارد. نورهای مخفی نیز کم کم به عنوان روش نورپردازی غیر قابل حذف در دکوراسیون داخلی مطرح شده است و در داخل سقف کاذب و بالای دیوار کار می شود. یکی از روش های نورپردازی مناسب، نورپردازی رو به بالا است که فضا را روش می کند بدون آنکه نور مستقیم به چشم بتابد. اگر از این چراغ ها روی دیوار استفاده شود، نور زیبایی روی کاغذ دیواری می تابد و زیبایی آنرا بخصوص در شب دو چندان می کند.

آباژور وسیله دیگری است که در نورپردازی سالن خانه های نسبتا بزرگ کاربرد دارد. آباژور نه تنها نور ملایمی دارد، بلکه اگر با سلیقه انتخاب شود، یک وسیله دکوری زیبا در سالن پذیرایی است.

نورپردازی اگر به منظور زیبایی و نه صرفا روشنایی باشد، با دو روش یکنواخت و نقطه کانونی (متمرکز) انجام می شود. در روش نورپردازی یکنواخت سعی می شود نور به طور یکسان در همه قسمت های فضا پخش شود. استفاده از نور سفید و زرد به صورت توامان از آزار چشم جلوگیری می کند. روش نورپردازی کانونی، نور را در چند قسمت خاص فضا متمرکز می کند. این روش بیشتر برای روشن کردن بخشی از دیوار به کار می رود که ممکن است مثلا تابلویی روی آن نصب شده باشد. دو عکس زیر یک نمونه نورپردازی کانونی در قسمت هایی از دیوار و سالن و یک نمونه نورپردازی یکنواخت را نشان می دهد:


نورپردازی متمرکز image


نورپردازی یکنواخت در سالن

 

نورپردازی علاوه بر سالن پذیرایی، در اتاق خواب و سایر قسمت های خانه نیز کاربرد زیادی دارد. استفاده از نور مخفی و انواع آباژورهای میزی و زمینی در اتاق خواب متداول بوده و نه تنها به زیبایی دکوراسیون اتاق خواب اضافه می کند، بلکه باعث زیباتر شدن کاغذ دیواری اتاق خواب نیز می شود.

 

اجرای نورپردازی و نصب چراغ

یک سوال مهم در نصب کاغذ دیواری و اجرای نورپردازی، ترتیب انجام آن است. اگر قصد نصب چراغ روی دیوار را دارید، باید آنرا بعد از نصب کاغذ دیواری انجام دهید. اگر دیوار چراغ دارد، نصاب کاغذ دیواری ابتدا آنرا برداشته و پس از نصب کاغذ دیواری و خشک شدن آن، چراغ را دوباره نصب می کند.

در مورد هالوژن و نور مخفی بهتر است بدانید که نصب آن قبل از کاغذ دیواری بهتر است. چراکه فرآیند نصب هالوژن ممکن است به کاغذ دیواری آسیب بزند. اما اگر بعد از آنکه دیوارها را کاغذ دیواری کردید تصمیم به اجرای نور مخفی گرفتید، باید پارگی هایی که احتمالا در هنگام نصب نورپردازی ایجاد شده است، خیلی زود ترمیم شود.

 

کاغذ دیواری و نورپردازی

همانطور که گفته شد، یکی از عوامل موثر در زیبا نشان داده شدن کاغذ دیواری روی دیوار، نورپردازی مناسب است. گرچه یک نورپردازی یکنواخت که به صورت حرفه ای و هنری انجام شود، کاغذ دیواری را بهتر نشان می دهد، اما منظور از نورپردازی در اینجا بیشتر نورپردازی متمرکز است که نور را در قسمت هایی از دیوار می اندازد. اگر نورپردازی متمرکز روی کاغذ دیواری های زیبا و باکیفیت انجام شود، کاغذ دیواری مثل یک اثر هنری خواهد درخشید.

 

نورپردازی روی کاغذ دیواری کلاسیک

نورپردازی روی دیوار برای کاغذ دیواری های کلاسیک و لاکجری بیشتر استفاده می شود تا کاغذ دیواری مدرن. برای این منظور روی دیواری که کاغذ دیواری کلاسیک نصب شده است، چراغ های لاکجری نصب کنید و در شب آنرا روشن کنید. در زیر چند نمونه نورپردازی روی کاغذ دیواری طرح کلاسیک را مشاهده می کنید:

 

کاغذ دیواری کلاسیک و نورپردازی image


کاغذ دیواری کلاسیک و نورپردازی image

 

نورپردازی روی کاغذ دیواری اکلیل دار و متالیک

نورپردازی برای کاغذ دیواری های متالیک و اکلیل دار بیشتر اهمیت دارد. اکثر کاغذ دیواری های با کیفیت به میزان کم یا زیاد اکلیل دارند. اکلیل ممکن است در سطح کاغذ دیواری پخش شده باشد یا روی قسمت هایی از طرح آن قرار گرفته باشد. در اینصورت اگر نورپردازی متمرکز با استفاده از هالوژن های دیواری، نور مخفی، آباژور یا چراغ های دیواری باشد، کاغذ دیواری نمای بسیار قشنگی پیدا می کند.


کاغذ دیواری متالیک و نورپردازی image کاغذ دیواری متالیک و نورپردازی image

 

نورپردازی روی کاغذ دیواری سه بعدی

کاغذ دیواری سه بعدی به کاغذ دیواری گفته می شود که طرح و نقش آن از فاصله چند متری برجسته به نظر برسد. وقتی نوری متمرکز بر روی قسمت هایی از کاغذ دیواری سه بعدی می تابد، برجستگی های طرح های سه بعدی چند برابر شده و سه بعدی بودن کاغذ دیواری بیشتر دیده می شود. این ویژگی به خصوص در کاغذ دیواری های تیره رنگ یا با رنگ های تند مثل قرمز بیشتر به چشم می آید. اگر از کاغذ دیواری سه بعدی استفاده می کنید، حتما روی چند قسمت از دیوار نوری ملایم بتابانید.

 

کاغذ دیواری سه بعدی و نورپردازی imageکاغذ دیواری سه بعدی و نورپردازی image

 

نورپردازی روی کاغذ دیواری پوستری

کاربرد کاغذ دیواری پوستری طرح دادن به یک دیوار خاص از سالن است. به همین دلیل دیواری که روی آن کاغذ دیواری پوستری نصب می شود، نقطه ثقل دکوراسیون است. برای آنکه مرکزیت این دیوار بیشتر مشخص شود، نورپردازی بهترین ابزار است.

نورپردازی کاغذ دیواری پوستری را مانند یک تابلوی بزرگ روی دیوار متمایز می کند. بعضی کاغذ دیواری های پوستری طرح منظره دارند و بعضی دیگر طرحی کاملا سه بعدی مثل مجسمه های برجسته را روی دیواری قرار میدهند. در هر دو صورت استفاده از نورپردازی برای نشان دادن طرح کاغذ دیواری پوستری و خاص جلوه داده آن، ضروری است.

 

کاغذ دیواری پوستری و نورپردازی image


کاغذ دیواری پوستری و نورپردازی image