X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

هارمونی کاغذ دیواری با دکوراسیون

شنبه 10 مهر 1395 ساعت 23:13

 ست کردن کاغذ دیواری با دکوراسیون داخلی

 

همانطور که در مقاله "خرید کاغذ دیواری" گفته شد، یکی از معیارهای انتخاب کاغذ دیواری، هماهنگی کاغذ دیواری با دکوراسیون است. در مقاله "هماهنگی کاغذ دیواری و دکوراسیون داخلی" درباره انتخاب کاغذ دیواری که با رنگ و سبک کلی دکوراسیون هماهنگی داشته باشد، صحبت کردیم و چند نمونه عکس از پروژه های دکوراسیون داخلی که به خوبی کاغذ دیواری را ست کرده بود ارائه کردیم. در این مقاله به تفصیل درباره این مقوله صحبت خواهیم کرد و جنبه های فنی و هنری دکوراسیون داخلی را که کاغذ دیواری در آن نقش مهمی دارد، بررسی می کنیم.

 

هماهنگی کاغذ دیواری با سبک دکوراسیون

دکوراسیون داخلی در سبک های کلاسیک، سنتی، ساده و مدرن تعریف شده است. هر سبک زیبایی خاص خود را داشته و بر اساس اصول آن پیاده سازی می شود. برای اجرای دکوراسیون داخلی اصولی اول باید سبک دکوراسیون را بر حسب سلیقه و شرایط انتخاب کنید. سپس تمام المان ها و متریال دکوراسیون را در آن سبک انتخاب کنید. مطمئنا مبلمان راحتی با پرده های کلاسیک مخملی هماهنگی ندارد و کاغذ دیواری طرح سنگ با مبلمان استیل ست نمی شود.

 

هارمونی کاغذ دیواری با پرده

پرده در دکوراسیون داخلی خانه های ایرانی نقش مهمی دارد و در زیبایی و شیک شدن فضا بسیار تاثیرگذار است. در انتخاب پرده و برای آنکه با دکوراسیون هارمونی داشته باشد، باید به بافت، پارچه، رنگ، مدل و طول آن دقت کنید.

پرده های ساده که پارچه و متریال کمتری در آن به کار رفته است، معمولا مدل های ساده و رنگ های مدرن تری دارند. این پرده ها با کاغذ دیواری های مدرن، کاغذ دیواری های سه بعدی و کاغذ دیواری های ساده ست می شود. عکس زیر را مشاهده کنید:

 

دکوراسیون ساده

 

 در دکوراسیون سنتی و کلاسیک، از پرده های مجلل و سلطنتی استفاده می شود که چندین لایه پارچه مختلف در آن به کار رفته است. سبک پرده نیز کلاسیک است و تقارن دارد. پارچه ها از جنس مخمل و جیر زخیم است و پارچه تور آن نقش دار است. رنگ های به کار رفته در پرده های این سبک معمولا آبی نفتی، سورمه ای، شکلاتی، طلایی، بژ، صورتی و سبز یشمی است. این پرده های معمولا آویزهای زیاد و متعددی دارند. با اینکه ممکن است این سبک قدیمی به نظر برسد، ولی تولید پرده در ایران پیشرفت خوبی داشته و پرده های کلاسیک جدید با دکوراسیون امروزی هماهنگی دارد. خوشبختانه انواع کاغذ دیواری کلاسیک وجود دارد که می توان با این پرده ها ست کرد. اگر رنگ کاغذ دیواری را با پرده های کلاسیک ست کنید، هارمونی بسیار زیبایی ایجاد می شود. نمونه های زیر را مشاهده کنید:


پرده سلطتنی با کاغذ دیواری کلاسیک

پرده سلطتنی با کاغذ دیواری کلاسیک

 


هارمونی کاغذ دیواری با مبلمان

هیچ دکوراسیونی بدون مبلمان کامل نمی شود. مبلمان بسیار متنوع است و مطابق با هر سلیقه ای وجود دارد. علارغم تنوع زیاد، دو طرح اصل برای مبلمان وجود دارد. مبلمان راحتی که به ست مبلمان ساده، مدرن و راحت گفته می شود، برای دکوراسیون مدرن و ساده مناسب است. انواع کاغذ دیواری ساده، سه بعدی، هندسی و مدرن در فضای دکوراسیون داخلی ساده با این مبلمان ست می شود.

ولی مبلمان استیل در دکوراسیون کلاسیک به کار می رود و با پرده های چند لایه و مجلل و کاغذ دیواری های طرح کلاسیک ست می شود. این سبک دکوراسیون و مبلمان به فضای بیشتری نیاز دارد.


 هماهنگی کاغذ دیواری و مبلمان در دکوراسیون

هماهنگی کاغذ دیواری و مبلمان در دکوراسیون

 

 

هارمونی کاغذ دیواری با پارکت- لمینت

پارکت لمینت یکی از بهترین متریال دکوراسیون داخلی است که در هر خانه ای به کار رود، تغییر زیادی در زیبایی ایجاد می کند. با اینکه پارکت لمینت از جنس چوب است و روکش روی آن نیز معمولا طرح چوب دارد، در هر دکوراسیونی به کار می رود. طرح و رنگ چوب معمولا برای دکوراسیون کلاسیک توصیه نمی شود. ولی پارکت لمینت ها در تنوع رنگی زیاد و به صورت مات و براق وجود دارند. پارکت لمینت سفید، قهوه ای تیره و کرم روشن که طرح چوب کمتری دارند، برای دکوراسیون کلاسیک مناسب است.

در دکوراسیون مدرن یا ساده که معمولا در آپارتمان ها به کار می رود، می توان بر اساس سلیقه و هارمونی رنگی با کاغذ دیواری و مبلمان هر پارکت لمینتی را انتخاب کرد.

 پارکت لمینت و کاغذ دیواری و مبلمان- سبک مدرن

 


هارمونی رنگ در دکوراسیون

علاوه بر طرح کاغذ دیواری که باید با سبک دکوراسیون هماهنگ باشد، رنگ کاغذ دیواری نیز باید هارمونی داشته باشد. در واقع رنگ مهمترین عامل در دکوراسیون و انتخاب کاغذ دیواری است.


پرده:

رنگ سفید یا بژ روشن رایج ترین رنگ زمینه کاغذ دیواری است. اگر رنگ زمینه کاغذ دیواری روشن است و طرح آن از رنگ دیگری است، رنگ پارچه پرده می تواند از رنگ طرح کاغذ دیواری یا رنگ زمینه آن باشد. اما اگر رنگ زمینه کاغذ دیواری را تیره انتخاب کرده اید، پرده ها باید حتما روشن باشد.


مبلمان:

یک روش ایجاد هارمونی رنگها در دکوراسیون، ست کردن رنگ مبلمان با رنگ گل یا نقش کاغذ دیواری است.  با مبلمان گلدار، انتخاب کاغذ دیواری ساده بهتر است. در دکوراسیون ساده نیز مبلمان و کاغذ دیواری کاملا ساده و به رنگ روشن است.


پارکت لمینت:

اگر رنگ کاغذ دیواری تیره است، توصیه میشود که به هیچ عنوان از پارکت لمینت تیره رنگ استفاده نکنید. با کاغذ دیواری روشن می توان پارکت لمینت را روشن یا تیره انتخاب کرد. به عنوان مثال اگر کاغذ دیواری بژ و طلایی است، و چوب به کار رفته در مبلمان قهوه ای تیره است، استفاده از پارکت لمینت قهوه ای به رنگ بدنه مبلمان، هارمونی زیبایی ایجاد می کند.پارکت لمینت و کاغذ دیواری و مبلمان- سبک مدرن