نصب کاغذ دیواری

دوشنبه 29 شهریور 1395 ساعت 01:31

نصب کاغذ دیواری

 

کاغذ دیواری یکی از متریال های اصلی دکوراسیون داخلی است که قیمت نسبتا پایینی دارد و به نسبت قیمت آن تغییر زیادی در دکوراسیون ایجاد می کند. به همین دلیل از کاغذ دیواری در دکوراسیون منزل و فضاهای اداری و تجاری زیاد استفاده می شود. نکته ای که در خرید کاغذ دیواری باید به آن دقت کرد، نصب کاغذ دیواری است. چراکه اگر نصب با دقت و به صورت حرفه ای انجام نشود، زیبایی کاغذ دیواری از بین خواهد رفت.

 

روش نصب کاغذ دیواری

در مقاله "نصب کاغذ دیواری توسط خریدار" درباره روش نصب کاغذ دیواری توسط خریدار توضیح داده شده است. در اینجا نیز به صورت مختصر آنرا توضیح می دهیم:


1-    ارتفاع دیوار را اندازه بگیرید.

برای نصب کاغذ دیواری، ابتدا باید رول کاغذ را به اندازه ارتفاع دیوار برید. به طوری که طول هر تکه از کاغذ دیواری که با کاتر(Cutter) بریده شده است، به اندازه ارتفاع دیوار باشد. دقت کنید که برش کاغذ ربطی به عرض آن ندارد. بیشتر کاغذ دیواری های چینی عرض 0.5 متر و کاغذ دیوارهای ساخت کره عرض 1.06 متر دارند.

2-    پشت هر قطعه کاغذ دیواری را چسب بزنید.

چسب کاغذ دیواری به صورت پودر به فروش می رسد و برای مصرف باید آنرا با آب مخلوط کرد. پس از آماده کردن چسب، با فرچه مخصوص نصب کاغذ دیواری چسب را پشت کاغذ دیواری بزنید. به گونه ای که تمام سطح را بپوشاند. چسب کاغذ دیواری را می توانید از فروشگاه های کاغذ دیواری خریداری نمایید.

 

نصب کاغذ دیواری image

 

3-    کاغذ دیواری را روی دیوار قرار دهید.

بعد از آنکه کاغذ دیواری را روی دیوار قرار دادید، تمام سطح آنرا روی دیوار بچسبانید. سپس کاردک را به آرامی روی سطح کاغذ بکشید تا کاملا به دیواری بچسبد و چسب اضافه زیر آن خارج شود.

 

نصب کاغذ دیواری image   نصب کاغذ دیواری image

 


 4-    طرح کاغذ دیواری را دقیق دربیاورید.

هنگام نصب کاغذ دیواری طرح دار دقت کنید که تکه های کاغذ دیواری طوری کنار هم قرار بگیرند که طرح آنرا کامل کنند. اگر حتی چند میلیمتر بالاتر یا پایینتر قرار بگیرد، طرح کاغذ به هم میخورد.


 طرح کاغذ دیواری و نصب کاغذ دیواری image

 

نصاب کاغذ دیواری

همانطور که گفته شد، نصب کاغذ دیواری کاری کاملا حرفه ای است که باید توسط نصاب کاغذ دیواری انجام شود. هر چه نصاب دقیقتر و باتجربه تر باشد، اجرای کاغذ دیواری روی دیوار زیباتر به نظر می رسد. نصاب باید به گونه ای کاغذ دیواری را نصب کند که خط درز آن دیده نشده و کاغذ دیواری کاملا یکدست به نظر برسد. به همین دلیل توصیه می شود که نصب را به نصاب سپرده و به صورت حرفه ای انجام دهید. در غیر اینصورت کاغذ دیواری زیبایی خود را روی دیوار از دست خواهد داد. فروشگاهی که کاغذ دیواری را از آن خریداری کرده اید، به شما نصاب معرفی می کند.

 

حباب زیر کاغذ دیواری پس از نصب

اگر تجربه اجرای کاغذ را داشته باشید، حتما می دانید که بلافاصله پس از نصب کاغذ دیواری، حباب هایی زیر آن بوجود می آید. علت وجود حباب این است که چسب کاغذ هنوز خیس است و زیر کاغذ هوا جمع می شود. پس از گذشت چند روز، چسب کم کم خشک شده و کاغذ دیواری جذب دیوار می شود. معمولا 2 یا 3 روز پس از نصب کاغذ دیواری، حباب ها خیلی کمتر شده و پس از گذشت 2 هفته کاملا از بین می روند. از بین رفتن حباب ها و خشک شدن چسب کاغذ دیواری در تابستان و در هوای گرم زودتر اتفاق می افتد.

اگر قصد دارید پس از نصب کاغذ دیواری میهمانی برگزار کنید، زمان دو هفته ای را برای خشک شدن چسب کاغذ دیواری در نظر بگیرید. دقت کنید که تا زمانیکه کاغذ کاملا خشک نشده است، به هیچ وجه به آن دست نزنید و حباب ها را فشار ندهید. چون در این مرحله احتمال پارگی کاغذ دیواری زیاد است. در مقاله "حباب های زیر کاغذ دیواری"، این پدیده به تفصیل توضیح داده شده است.

 

مدت زمان نصب کاغذ دیواری

یکی از سوال های متداول در نصب کاغذ دیواری، مدت زمان آن است. بدیهی است که مدت زمان نصب کاغذ دیواری به مساحت دیوارها و تعداد رول کاغذ دیواری مورد نیاز بستگی دارد. ولی برای اکثر خانه ها و آپارتمان ها نصب کاغذ دیواری برای کل خانه بیش از یک روز طول نمی کشد. اگر خانه ای ویلایی یا دوطبقه دارید، به طور متوسط دو روز وقت برای نصب کاغذ دیواری در نظر بگیرید.

نصب 6-5 رول کاغذ دیواری کره ای ( رول 16 متر مربعی) که برابر با 19-15 رول کاغذ دیواری 5 مترمربعی است، تقریبا 8 ساعت زمان می برد. اگر شاغل هستید و چنین زمانی در اختیار ندارید، یک روز تعطیل را به نصب کاغذ دیواری اختصاص دهید. در مقاله "زمان نصب کاغذ دیواری"، می توانید اطلاعات بیشتری در این باره به دست آورید.

 

زیرسازی دیوار پیش از نصب کاغذ دیواری

دیوار قبل از نصب کاغذ دیواری ممکن است گچی باشد یا رنگ یا کاغذ دیواری داشته باشد. بعضی وقتها دیوارها کاملا صاف هستند و بعضی اوقات زیاد سوراخ و ترک دارند. به هر حال دیوار قبل از نصب کاغذ باید کاملا صاف باشد و روی آن گچ، رنگ یا بتونه باشد. به همین دلیل اگر سطح دیوار صاف یا مناسب نباشد، نصاب کاغذ دیواری ابتدا باید زیرسازی را انجام دهد. اگر دیوار کاغذ دیواری دارد و می خواهید کاغذ آنرا عوض کنید، ابتدا باید کاغذ دیواری قبلی از دیوار برداشته شده و سطح آن بتونه کاری شود. سپس می توان کاغذ جدید را نصب کرد. کندن کاغذ دیواری از دیوار توسط نصاب و بوسیله آب و کاردک انجام می شود.


نصب کاغذ دیواری روی کاشی سرامیک

همانطور که گفته شد کاغذ دیواری باید روی سطح صاف نصب شود. کاشی سرامیک به دلیل شیارهایی که دارد، مناسب نصب کاغذ نیست. به همین دلیل ابتدا نصاب با بتونه فضای خالی شیارها را پر کرده و سطح آنرا صاف و یکدست می کند. سپس می توان کاغذ دیواری را نصب کرد.

 

 نصب کاغذ دیواری روی کاشی سرامیک image

 


نصب کاغذ دیواری روی کمد اتاق

بعضی افراد بنا به سلیقه و شرایط دکوراسیون اتاق خود، دوست دارند که روی کمد یا قسمتی از آن را کاغذ دیواری بچسبانند. خوشبختانه کاغذ دیواری روی خیلی از سطوح از جمله چوب و فلز به راحتی نصب می شود و جنس کمدهای داخل اتاق هم معمولا از چوب است. نصب کاغذ دیواری روی چوب تفاوتی با دیوار ندارد و توسط نصاب کاغذ دیواری به راحتی انجام می شود. اگر دوست دارید روی کمد اتاقتان نیز کاغذ دیواری نصب کنید، یادتان باشد که طرح و رنگ آنرا با کاغذ دیواری اتاق ست کنید.
 

 کاغذ دیواری روی کمد Image   نصب کاغذ دیواری روی کمد لباس image